У Пyтіна зaлишився 0дин вихiд. Він все знав? Фіктивна підтримка

Президент РФ Володимир Путін та глава Китаю Сі Цзіньпін перед початком Олімпійських ігор підписали спільну заяву про співпрацю та протистояння Заходу. Пекін дав зрозуміти, що підтримує «занепокоєність» Москви щодо її безпеки. Проте іноземні експерти вважають, що у разі реального вторгнення російських військ в Україну КНР не допомагатиме Кремлю через страх перед американськими санкціями. Як ще західні видання коментують недавню зустріч політиків .

Фіктивна підтримка Китаю. У Росії на тлі геополітичного конфлікту із Заходом залишився лише один очевидний союзник – Китай. Проте експертна спільнота сходиться на думці, що підтримка Пекіна зводиться лише до гучних заяв, але не до реальних дій.

Так, колишній радник американського держсекретаря Пол Гобл стверджує, що економічна угода – газовий договір на 30 років – яку підписали лідери країн, насправді спроба продемонструвати підтримку Росії, не роблячи конкретних кроків. Усе через те, що Пекін боїться санкцій із боку США.

«Китай продемонстрував підтримку Росії, але не зайшов так далеко, щоб ризикнути запровадженням Америкою санкції проти Пекіна. А Путіну завжди приємно, коли лідер великої держави готовий говорити з ним, тому що не всі це роблять; він хоче уваги, особливо з огляду на особливе становище Росії на Олімпійських іграх. Це чудова нагода для Путіна виділитися серед усіх інших», – зазначив він.

Професор політології Гарвардського університету Роберт Росс погоджується з такою думкою і констатує, що будівництво нового трубопроводу із Сахаліну до Китаю займе багато часу. З цієї причини у короткостроковій перспективі китайці не зможуть допомогти Росії компенсувати економічні санкції, які Захід може запровадити за вторгнення в Україну.

«Китайці були обережні в тому, що вони готові взяти на себе. Я не бачив гарантій безпеки Росії і, звичайно ж, жодних зобов’язань щодо підтримки РФ у разі вторгнення. Немає жодного натяку на союз. Росія, звісно, хоче посилити будь-які сигнали з Китаю. Але все ж таки потрібно слухати і китайську сторону та робити більш обережні висновки», – додав експерт.

У Путіна залишився один вихід – нагнітати й погрожувати
Вторгнення російських військ відкладається щонайменше до літа, вважає російський політолог Андрій Нікулін. Ескалація затягнеться у зв’язку із зимовими Олімпійськими іграми, а також майбутнім весняним бездоріжжям. Водночас, вважає експерт, Кремль, як і раніше, використовуватиме загрозу повномасштабної війни – інших важелів впливу на Захід у нього немає.

«Путіну в його становищі необхідно продовжувати нагнітати напруженість, щоб посилювати свої позиції в переговорному процесі на тему безпеки в Європі… Москва, незважаючи на всі проблеми, які вона створює для російської економіки своєю політикою на українському напрямку, схоже, не змінить курсу хоч би просто тому, що більше у неї нічого немає в запасі», – каже політолог.

Сі Цзіньпін не рятуватиме Путіна. Експерти, з яким поспілкувалися журналісти CNN, констатують, що Китай має власні розбіжності із Заходом, тому його підтримку Росії можна зрозуміти. «Сі Цзіньпін майже напевно вважає, що у підтримці Росії є стратегічний інтерес. Адже Китай залишається у постійних сварках із США», – говорить науковий співробітник із КНР у Фонді захисту демократій Крейг Сінглтон.

Експерти наголошують, що Росія сильно залежить від Китаю у торгівлі, але не навпаки. А китайська економіка вже перебуває в хисткому становищі, що не дозволяє так сильно Сі Цзіньпіну «пов’язувати стан своєї країни зі станом Кремля у разі військової кризи».

«Для Путіна буде «перемога», якщо Сі Цзіньпін просто наслідуватиме заявлені Китаєм прагнення щодо дипломатичного врегулювання кризи, оскільки це передбачає, що невдоволення глави РФ законне. Крім того, Китаю може бути важко по-справжньому поглибити свої економічні зв’язки з Росією, принаймні найближчим часом», – додав Сінглтон.

Допомога КНР має межі. Іноземні експерти вважають, що міцні відносини з Китаєм лише пом’якшують, але не нейтралізують вплив санкцій на Росію. Наприклад, Захід може видалити РФ зі SWIFT, тим самим відрізавши країну від світової банківської системи.

«Китайський юань далекий від того, щоб бути достатньо інтернаціоналізованим і конкурувати з доларом США. Останній відіграє вирішальну роль як у SWIFT, так і в торгівлі такими товарами, як нафта та газ – життєвою силою російської економіки», – пояснив Алекс Капрі з Фонду ім. Генріха Бьолля.

Аналітики Eurasia Group у звіті написали: мовляв, Пекін міг би подвоїти зусилля щодо створення платіжної системи, деномінованої у юанях, що дозволило б йому вільніше вести справи з країнами, проти яких запроваджені санкції Заходу, без використання доларів чи євро. Але незважаючи на це, компанії в Китаї та Росії «як і раніше воліють проводити торгівлю у вільно конвертованій валюті», а це означає, що будь-які зусилля щодо зменшення впливу Заходу будуть «швидше бажаними, ніж реальними».

У разі введення «санкцій судного дня» Росія опиниться ізольованою від західних ринків, що підштовхне Кремль до розвороту у бік китайського та азіатського ринків. У цього сценарію є неприємні для Росії наслідки: країна в такому разі ризикує стати «васалом Китаю», а «російські дипломати та військові знають, що китайці несентиментальні з утриманцями та сателітами», – нагадує колишній радник Держдепартаменту Еліот Коен.

«Нова вісь зла». Візит президента Путіна до Пекіна для переговорів із китайським лідером свідчить про серйозність загрози, якою нова «вісь зла» є для західних цінностей, попереджає оглядач Daily Mail Марк Алмонд. На його думку, Росія та Китай мають намір спільно підірвати основи глобальної безпеки та перекроїти геополітичну карту планети.

Як зазначає журналіст, наприкінці Другої світової війни Великобританія, США та СРСР перемогли держави «осі» – Німеччину, Італію та Японію. Через пів століття, після терактів 11 вересня, президент США Джордж Буш описав нову «вісь зла»: Іран, Ірак і Північна Корея, яких звинуватив у спонсоруванні тероризму по всьому світу.

Тепер же нова «вісь зла» загрожує підірвати основи глобальної безпеки та перекроїти геополітичну карту планети. Алмонд вважає, що лідери Росії та Китаю «поділяють взаємну зневагу до демократії, прав людини та індивідуальних свобод», а їхні амбіції «доповнюють одна одну». Зокрема, Кремль намагається змусити Україну відмовитись від членства в НАТО, а також послабити Північноатлантичний альянс, змушуючи Вашингтон відмовити Києву у членстві в блоці.

Росія та Китай мають намір спільно підірвати основи глобальної безпеки. «Було б глибоко наївно вважати, що, оскільки західні цінності кращі за авторитарні, ми обов’язково отримаємо перемогу в цій непримиренній боротьбі», – пише оглядач.

Журналіст нагадує, що у 1930-х роках спроба умиротворення гітлерівської коаліції ледь не призвела до краху західної цивілізації. І хоча Путіна та Сі Цзіньпіна не можна порівнювати з Адольфом Гітлером, вони стратегічно мислять та об’єднують колосальні ресурси, щоб підірвати західний спосіб життя. У своїй статті Алмонд попереджає, що виклик, який Заходу кидає сучасна «вісь зла», схожий на той, з яким Європа та США зіткнулися в минулому столітті.

У Китаю свої інтереси. Лідери Китаю уважно стежать за скупченням російських військ навколо України, пише The New York Times. Вони розглядають поточне протистояння як випробування американської рішучості, яке може відвернути адміністрацію Байдена від КНР як головного стратегічного суперника США – зокрема від зростаючої американської підтримки Тайваню, який Пекін вважає частиною своєї території.

«Китайські офіційні особи розглядають прагнення Росії дати відсіч НАТО як паралель зі своїми власними зусиллями, спрямованими на те, щоб завадити Штатам створювати альянси та партнерські відносини в Азії для протидії Китаю. Хоча в геополітичному становищі в України і Тайваню багато відмінностей, використання Путіним історичних міфів та явної військової сили для виправдання захоплення викликає резонанс серед «яструбів» у Пекіні», – йдеться в публікації.

CNN також переконаний, що вторгнення Росії в Україну та реакція Заходу вплинуть на рішучість китайської влади. А у разі бездіяльності з боку ЄС та США у світі спостерігатиметься ефект доміно протягом багатьох років та, можливо, десятиліть. Це покаже диктаторам усього світу, що «Штати – паперовий тигр» (метафора, яка використовується для позначення чогось небезпечного тільки на вигляд, але насправді нешкідливого).

Що у результаті? Як бачимо, західні видання серйозно ставляться до нещодавньої зустрічі лідерів Китаю та Росії. Дехто навіть порівнює їхню співпрацю з гітлерівською коаліцією. Проте експерти зазначають, що у разі вторгнення російських військ в Україну глава Кремля не отримає підтримки з боку Пекіна, на яку так розраховує. Західні санкції, як і раніше, залишаються вагомим аргументом для Китаю, щоб не вплутуватися у нову війну проти Заходу.

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.